مسلمانان در سراسر جهان، عید فطر را چگونه جشن می‌گیرند؟

میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان در پایان ماه مبارک رمضان، عید فطر را جشن می‌گیرند. در ادامه مطلب، تصاویر منتخب نشنال جئوگرافی از این عید را تماشا کنید.

مسلمانان در سراسر جهان، عید فطر را چگونه جشن می‌گیرند؟

در ۱۴ ژوئن با غروب خورشید، مسلمانان در سراسر جهان برای تماشای هلال ماه به آسمان نگاه می‌کنند. پدیدار شدن هلال ماه در پهنه آسمان، نشانه‌ای برای پایان ماه مبارک رمضان و ورود به ماه شوال است.

ماه رمضان، نهمین ماه در تقویم قمری است. مسلمانان، ماه رمضان را مبارک می‌دانند و معتقدند که در بیش از هزار سال پیش، در این ماه اولین آیات قرآن بر پیامبر (ص) نازل شد. آن‌ها از طلوع تا غروب آفتاب، از خوردن و آشامیدن و انجام گناه‌هایی مانند غیبت و دروغ، پرهیز می‌کنند و روزه می‌گیرند. رمضان، نه‌تنها ماه توبه و بازنگری در رفتار خود است، بلکه ماه نذر، بخشش و مهربانی با فقرا و درک آن‌ها است.

عید فطر، جشن شکستن روزه است که مسلمانان به مدت سه روز (در ایران، دو روز) با برگزاری نماز، ضیافت، نمایش و اهدای هدایای خیرخواهانه و فطریه به نیازمندان، این عید را جشن می‌گیرند.

در ادامه، تصاویر منتخب نشنال جئوگرافی از نحوه برگزاری این جشن اسلامی را تماشا کنید.
جلال‌آباد، افغانستان

در جلال‌آباد، افغانستان، یک بازیگر سیرک در دومین روز عید فطر درون دیوار مرگ موتورسواری می‌کند.
غزه، نوار غزه

مردی در بالای ساختمانی در شهر غزه، در حال چرخاندن آتش است و تصویر زیبایی از جرقه‌های آتش در آسمان شب ایجاد می‌کند.
کراچی، پاکستان

بادکنک‌های رنگارنگ، خیابان‌های شلوغ «کراچی» (Karachi)، بزرگ‌ترین شهر پاکستان را پر می‌کنند و اغلب در طول عید فطر به کودکان هدیه داده می‌شوند.
بیروت، لبنان

دراویش، گروهی از مسلمانان صوفی، در میان جمعیتی در بیروت، پایتخت لبنان به اجرای رقص عرفانی می‌پردازند.
یوگیاکارتا، اندونزی

گروهی از مردان پیش از عید فطر در «یوگیاکارتا» (Yogyakarta)، یکی از شهرهای منطقه ویژه یوگیاکارتا در اندونزی، «بولا آپی» (bola api) یا فوتبال آتشین بازی می‌کنند.
آنکارا، ترکیه

مسلمانان در «مسجد قوجاتپه» (Kocatepe Mosque)، بزرگ‌ترین مسجد آنکارا (پایتخت ترکیه) در نماز صبح شرکت می‌کنند.
قاهره، مصر

بچه‌ها در تعطیلات عید فطر در قاهره، مصر، تاب‌سواری می‌کنند.
داکا، بنگلادش

فروشنده‌ای در یکی از پارچه‌فروشی‌های «داکا» (Dhaka)، ساری‌های زیبا و گلدوزی شده را به نمایش می‌گذارد. رمضان یکی از شلوغ‌ترین زمان‌ها برای خرده‌فروشان بنگلادش است و لباس نو یکی از محبوب‌ترین هدایا برای عید فطر محسوب می‌شود.
چنای، هند

زنی در شهر «چنای» (Chennai)، در حال مرتب کردن رشته‌های باریک ورمیشل است که برای درست کردن شیر خرما، یکی از شیرینی‌های سنتی هند در ماه رمضان، استفاده می‌شود.
بیت‌المقدس، فلسطین

دختربچه‌ای در مقابل گنبد طلایی «مسجدالاقصی» (Al-Aqsa Mosque)، در اولین روز عید فطر در شهر قدیمی بیت‌المقدس، حباب‌ها را فوت می‌کند.

عید فطر در سراسر جهان

مسلمانان چین بعد از به‌جا آوردن نماز عید فطر در مسجد تاریخی «نیوجی» (Niujie Mosque) در پکن، بر مقبره شیخ، بخور روشن می‌کنند.

عکس از: جم اوزدل (Cem Ozdel)، آژانس آنادولو (Anadolu Agency)

بچه‌ها در محوطه‌ی مرکز مذهبی کلیسا و مسجد شهرستان «برگن» (Berge) واقع در نیوجرسی، هدایایی دریافت می‌کنند.

مسلمانان برای دعا و مناجات در مسجد جامع مسکو، مسجد مرکزی روسیه، گرد هم آمده‌اند.

عید فطر در سراسر جهان

مانند بسیاری از کشورها، در یکی از یتیم‌خانه‌های «یانگون» (Yangon) در میانمار، دختران طراحی‌های حنا بر دست و پای خود می‌زنند تا عید فطر را جشن بگیرند.

 

منبع : کجارو