چشمه میشی؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

چشمه میشی، پرآب و سرزنده، از برف کوه‌های دنا سرچشمه می‌گیرد. این چشمه زیبا که در شمال شرقی شهر سی سخت و در استان کهکیلویه و بویراحمد آرام گرفته، یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی در این استان است.

چشمه میشی؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

چشمه میشی یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای استان کهکیلویه و بویراحمد است که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر «سی‌سخت» قرار دارد.

میشی یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را چشمه «بشو» نیز می‌نامند.

چشمه میشی چشمه‌ای همیشگی و از مهم‌ترین چشمه‌های منطقه سی‌سخت به‌شمار می‌رود که در امتداد دره‌ای طولانی با شیب نسبتا تند روان است. جویبار پرآب و سپیدرنگ آن همچون رشته‌های مروارید زینت‌بخش دره‌ای است که آب‌چشمه را به زمین‌های کشاورزی پایین دست آن می‌رساند.

میشی علاوه بر تأمین آب‌ شرب شهر سی‌سخت، تأمین‌کننده آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی سی‌سخت و روستاهای پایین دست است. آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج می‌کند.

سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله ۸۰۰ متری از محل جوشش نمی‌توان دست را در آن نگاه داشت. در اسطوره‌ها آمده است که کی‌خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن بشست و در غاری آرامید.

چشمه در دره‌ای جاری است که اگر کمی چشم بچرخانید و آن سوی دره را نگاه کنید، صخره‌های سنگی و بلند و زیبای آن وسوسه‌تان می‌کند که از آن‌ها بالا بروید. این صخره‌ها که در زمستان پوشیده از برف هستند، در تابستان فرصت خوبی برای صخره‌نوردی به شما می‌دهند.

مردم محلی به چشمه میشی، چشمه بشو هم می‌گویند. در کتاب‌های تاریخی هم که جستجو کنید، می‌بینید که منطقه دنا را با نام همین چشمه می‌شناختند. چشمه میشی یا بشو البته با افسانه‌های کهن از سلسله کیانیان و دوره کیخسرو شاه نام آورش گره خورده است.

آنگاه که شاه کیخسرو به دستور اهورامزدا در همین مکان می‌بایست غسل می‌گرفت و تاج شاهی را به جانشین خود لهراسب می‌داد و همان شد که چشمه «بشو» نام گرفت.

چشمه میشی در فاصله پنج کیلومتری شمال شرقی شهر سی سخت، مرکز شهرستان دنا قرار گرفته است.
مسیر دسترسی به چشمه میشی

از یاسوج با طی مسیر ۳۵ کیلومتری به سمت شمال غرب، به سی‌سخت می‌رسید، شهری که مرکز شهرستان دنا است و جاذبه‌های تفریحی و طبیعی زیبایی را در خود جای داده است. از سی سخت مسیر چشمه میشی را در پی بگیرید. مسیری که تنها با طی ۵ کیلومتر شما را به چشمه می‌رساند. چند کیلومتر اول این جاده آسفالته است، در انتهای مسیر آسفالته رستوران و کافه‌ای برای پذیرایی از مسافران و گردشگران وجود دارد. پس از آن باید مسیر جاده شوسه را دنبال کنید تا به چشمه برسید. همچنین در بالادست این نقطه و بر بلندی‌های جنوب جاده، آبگیر زیبایی در دامنه کوه‌های برف پوش شکل گرفته که دریاچه کوه گل نامیده می‌شود.
بهترین فصل برای بازدید از چشمه میشی

بهار چشمه میشی، سرشار از جریان و سر زندگی است، اما خنکای هوای تابستانی در این منطقه و صخره‌هایی که انتظار شما را می‌کشند، تابستان را به‌عنوان بهترین فصل برای بازدید از این چشمه پیشنهاد می‌کنند.

 

منبع : کجارو