تالاب گندمان؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تالاب گندمان، یکی از زیباترین تالاب‌های ایران است، که با جاذبه‌های طبیعی و پرندگان کمیاب و منحصر به فرد خود یکی از بهترین مقاصد برای سفری به دل طبیعت بی‌نظیر استان چهار محال و بختیاری است.

تالاب گندمان؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

اگر می‌خواهید یکی از ده تالاب زیبای ایران را ببینید و در آن به تماشای پرندگان مختلف و کمیاب بنشینید، درنگ نکنید، پیشنهاد می‌کنیم یکی از همین روزهای بهاری راهی جنوب غربی کشور و استان چهار محال و بختیاری شوید و سری به تالاب گندمان بزنید.

تالاب گندمان که در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن آرام گرفته، نام خود را از شهر تاریخی گندمان که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده گرفته است.

چنان که روایت است، منطقه گندمان یکی از شکارگاه‌های بهرام گور و منطقه ییلاقی خانواده‌های سلطنتی در قرن‌های گذشته بوده که برخی آثار به جا مانده از سکونتگاه‌های آن زمان در بعضی از نقاط تالاب به چشم می‌خورد.

این تالاب به‌عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ شناخته می‌شود که با فاصله‌ای نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است. به‌طوری که بخشی از خروجی تالاب چغاخور به این تالاب سرازیر می‌شود.

وسعت تالاب گندمان ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۱۹ متر است. منابع تأمین‌کننده آب تالاب گندمان علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه‌های حاشیه تالاب همچون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

پوشش گیاهی تالاب گندمان را عمدتا گونه‌های حاشیه‌ای و نم‌پسند تشکیل می‌دهد. در کنار تالاب می‌توانید گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش را به تماشا بنشینید.

پرندگانی مثل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند. ماهی‌های تالاب هم شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه‌ماهی هستند.

بد نیست بدانید که تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری در ایران قرار دارد و نیز این تالاب زیبا در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است. در کنار تالاب گندمان امکانات ویژه تفریحی و ورزشی مثل پرورش و نگهداری اسب و همچنین فضایی برای سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب فراهم شده که می‌تواند برنامه سفر شما را هیجان‌‌انگیزتر کند.

راه رسیدن به تالاب گندمان باید از تهران مسیر را به سمت استان چهار محال و بختیاری و شهر بروجن در پیش بگیرد،. از بروجن راهی گندمان شده و از طریق جاده آسفالته گندمان-حسین‌آباد یا جاده خاکی گندمان-اشکفت زلیخا مسیر را پی بگیرید. همچنین جاده حسین‌آباد در شرق تالاب هم راه دیگری برای دسترسی به تالاب است که پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به روستا سفیدآباد منتهی می‌شود.

به خاطر داشته باشید، منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان‌های بسیار سرد و سخت است، طوری که دمای هوا در این فصل گاهی به ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد. حداکثر دمای این تالاب در تابستان به حدود ۳۰ درجه بالای صفر می‌رسد. سردترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم‌ترین ماه آن تیر ماه است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای سفر به این تالاب زیبا، فصل بهار یا شهریور ماه و پاییز را انتخاب کنید.

 

منبع : کجارو