نکاتی که در بازدید از تاج محل باید در نظر داشته باشید

تاج محل یکی از زیباترین بناهای ساخته شده در جهان است که در سال ۱۶۵۳ توسط شاه جهان برای همسرش، ممتاز محل ساخته شده است. سالانه هزاران بازدیدکننده از سراسر جهان را به هندوستان می‌کشد.

نکاتی که در بازدید از تاج محل باید در نظر داشته باشید

اگر به معماری علاقه داشته باشید حتما تاج محل در لیست بناهای مورد علاقه شما قرار دارد. تاج محل یکی از زیباترین بناهای ساخته‌شده در جهان است که در نزدیک آگرا در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو، پایتخت هند قرار دارد و یکی از عجایب هفتگانه جدید است.

این بنای زیبا به دستور شاه جهان برای یادبود همسر ایرانی‌تبارش، ممتاز محل ساخته‌شده است که در سال ۱۹۳۲ میلادی در سفری جنگی، حین وضع حمل فوت کرد؛ بعدها خود شاه جهان در این بنا به خاک سپرده شد.

اگر به هندوستان علاقه دارید یا قصد بازدید از بنای زیبای تاج محل را دارید، با ما همراه باشید تا نکات ضروری در بازدید از تاج محل را بررسی کنیم.
قیمت‌های مختلفی برای ورود به محوطه وجود دارد

قیمت ورودی تاج محل برای افراد محلی و توریست‌های خارجی متفاوت است. حتی نرخ ورودی برای توریست‌های کشورهای مختلف هم متفاوت است! قیمت ورودی برای افراد محلی، ۴۰ روپیه است، اگر توریست‌ها از پاکستان، افغانستان، بنگلادش، مالدیو، نپال، سریلانکا و کشورهای آسیای جنوبی به تاج محل بروند، باید ۵۳۰ روپیه به‌عنوان ورودی بپردازند، سایر توریست‌ها ملزم به پرداخت ۱۰۰۰ روپیه هستند.

قیمت بلیط ورودی به دلار چیزی حدود ۱۵ دلار است؛ بازدید از یکی از زیباترین بناهای تاریخی دنیا تنها با ۱۵ دلار، ارزشش را دارد! قیمت گران‌تر بلیط ورودی برای توریست‌های خارجی، باعث خلوت‌تر شدن صف خرید بلیط آن‌ها نسبت به‌صف خرید بلیط برای افراد محلی است و بسیاری از توریست‌ها از این اتفاق استقبال می‌کنند که با آسایش و آرامش در مدت‌زمان کم بلیط تهیه کنند.
با خرید بلیط تاج محل، با یک تیر دو نشان می‌زنید

بلیط ورودی تاج محل، شامل تخفیفی برای بازدید از سایر جاذبه‌های آگرا است. به‌عنوان‌مثال اگر امروز بلیط تاج محل را تهیه کنید، تا پایان روز مهلت دارید تا از سایر جاذبه‌های آگرا، با تخفیف بازدید کنید. این تخفیف تنها یک روز اعتبار دارد.

پیشنهاد عالی برای استفاده از این تخفیف راهکاری بسیار ساده است، ابتدا بلیط تاج محل را خریداری کنید و به سایر جاذبه‌های آگرا سر بزنید و سپس در انتهای روز به تاج محل برگردید و اوقات فراغت خود را در این محیط زیبا بگذرانید. بلیط تاج محل یک روز تاریخ انقضا دارد.
از ورودی‌های مختلف وارد تاج محل شوید

سه دروازه برای ورود به تاج محل وجود دارد: یک دروازه در شرق، یکی در غرب و دیگری در جنوب. برای گرفتار نشدن در شلوغی بهتر است از درب جنوبی وارد محوطه شوید.
روز جمعه را برای بازدید انتخاب نکنید

تاج محل روز جمله تعطیل است، این روز شاید برای بسیاری از توریست‌ها روز طلایی باشد؛ ولی اگر قصد بازدید از تاج محل را دارید، این نکته را حتما در نظر داشته باشید.
برنامه سفرتان را بر اساس وضعیت ماه تنظیم کنید!

شاید این جمله برای شما کمی خنده‌دار باشد؛ ولی بازدید از تاج محل زمانی که ماه در وضعیت کامل قرار دارد، بسیار لذت‌بخش است و زیبایی تاج محل را دوچندان می‌کند. فقط در نظر داشته باشید روزی که ماه در حالت کامل قرار دارد، با روز جمعه تداخلی نداشته باشد.

مکان‌های مشخص برای تماشای ماه کامل در تاج محل، یک روز قبل و یک روز بعد از حالت کامل وجود دارند.
ورود به محوطه تاج محل در روزهای خاص، رایگان است

ورود به تاج محل در برخی روزهای خاص رایگان است. یکی از این مناسبت‌ها ایام عید در این کشور است که در تقویم میلادی مصادف با یک روز در ماه نوامبر و یک روز در ماه اوت است. در طول هفته میراث جهانی بازدید از تاج محل زیبا رایگان است. اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید بلیط سفر به هند را در این ایام تهیه کنید؛ ولی باید در نظر داشت که ازدحام جمعیت در این روزها بیشتر از روزهای عادی خواهد بود.
تماشای تاج محل هنگام غروب و طلوع آفتاب

بسیاری از گردشگران، طلوع آفتاب را بهترین زمان برای بازدید از تاج محل می‌دانند. در سپیده‌دم تاج محل بسیار شلوغ می‌شود، چون بسیاری از افراد این زمان را برای بازدید از این مکان زیبا در نظر می‌گیرند. در ماه‌های زمستانی، تماشای طلوع آفتاب در محوطه تاج محل کار سختی است چون، در بیشتر روزهای زمستان در این محدوده مه غلیظی وجود دارد؛ ولی اگر در زمستان به هند سفر می‌کنید و تماشای تاج محل در سپیده‌دم را از دست داده‌اید، تماشای غروب آفتاب را از دست ندهید.
از جاذبه‌های شهرهای دیگر هم دیدن کنید

آگرا یکی از زیباترین شهرهای هندوستان است؛ ولی جاذبه‌های تاریخی این شهر کمتر از نقاط دیگر هندوستان است. برای استفاده هرچه بهتر از زمان، بهتر است پس از بازدید از تاج محل به دهلی‌نو یا جیپور بروید و از جاذبه‌های دیدنی این شهرها دیدن کنید. فاصله دهلی با آگرا زیاد نیست و برای طی این مسافت می‌توانید از قطارهای بین‌شهری استفاده کنید که در هر ساعتی در دسترس توریست‌ها قرار دارد.
بازدید از باغ‌های اطراف تاج محل را از دست ندهید

امکان ندارد توریستی به آگرا برود و تاج محل را از نزدیک نبیند، ولی اگر هوس این کار به سرتان زد یا پول کافی برای ورود به محدوده تاج محل را نداشتید، می‌توانید با کمترین هزینه به باغ‌های اطراف تاج محل که دید خوبی به بنا دارند، بروید و از چشم‌انداز زیبای بنا، با کمترین هزینه ممکن لذت ببرید. برای تماشای بنا از باغ‌ها یا رودخانه‌های، اطراف رودخانه یامونا انتخاب مناسبی است. با پرداخت ۲۰۰ روپیه سوار یکی از قایق‌های محلی شوید و در رودخانه یامونا پارو بزنید و از منظره زیبای تاج محل لذت ببرید.

 

منبع : کجارو