مساجد زیبای استانبول که حتما باید ببینید

مسجد در استانبول علاوه بر اینکه جایی برای عبادت است، مکانی برای ظهور هنر و معماری اسلامی در دوره‌های مختلف نیز بوده است. برخی از مساجد زیبای استانبول به اندازه‌ای که باید، برای گردشگران شناخته‌شده نیست.

مساجد زیبای استانبول که حتما باید ببینید

تقریبا هیچ گردشگری را نمی‌توان پیدا کرد که مسجد ایاصوفیه و سلطان احمد را نشناسد. این دو مسجد از مشهورترین مساجد استانبول هستند که در فاصله نزدیکی از هم، در محله سلطان احمد قرار دارند که محله‌ای تاریخی و توریستی شهر است. با این حال این شهر مساجد تاریخی‌ و حتی مدرن دیگری هم دارد که در نقاط مختلف شهر واقع شده‌اند؛ بنابراین بهتر است در تور استانبول کمی از مناطق توریستی استانبول فاصله بگیرید و به تماشای سازه‌های دیگر ارزشمند مسلمانان بروید.

برای انتخاب تورهای متنوع ترکیه و استانبول، می‌توانید به کمک کجارو قیمت تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.
تورهای متنوع استانبول

مسجد بیکوز کارلی تپه مرکز (Beykoz Karlitepe Merkez Mosque) استانبول یکی از جذاب‌ترین مناره‌ها را دارد؛ ساخت این مسجد در ژوئن سال ۲۰۱۶ به اتمام رسید و طراحی آن بیشتر رویکرد معاصر دارد تا سنتی.

مناره آن یک بالکن عمومی دارد که چشم‌انداز زیبایی از بخش آسیایی استانبول بر تنگه بسفر دارد. کتابخانه مسجد هم برای کسانی که می‌خواهند از این بالکن به تماشای شهر بنشینند، در دسترس است.

سالنی که در آن نماز برگزار می‌شود، در زیر زمین واقع شده است

یکی دیگر از مساجد ترکیه که طراحی مدرنی دارد و مفهوم جدیدی از مسجد را به نمایش گذاشته است، مسجد سانجالار (Sancaklar Mosque) است؛ طراحی این مسجد ظاهری غیرمعمول دارد. سالنی که در آن نماز برگزار می‌شود، در زیر زمین واقع شده و یک مناره مستطیلی دارد که از دل زمین بیرون آمده است. امره آرولات (Emre Arolat)، معمار مشهور ترک، طراحی این مسجد را بر عهده دارد و می‌خواست به جای ساخت فضای باشکوه با دکوراسیون پر زرق و برق، تفسیر دوباره‌‌ای از این مفهوم را ارائه داده و از المان‌های مینیمالیستی استفاده کرده است.

این مسجد بین سال‌های ۱۸۵۴ و ۱۸۵۶ به دستور سلطان عبدالمجید عثمانی ساخته شده است

مسجد اورتاکوی (Ortakoy Mosque) با معماری نه چندان مدرن، هنوز هم یکی از زیباترین سازه‌های استانبول است؛ به‌خصوص چون دقیقا در کنار تنگه بسفر قرار دارد. هر کسی که بخواهد از پل عبور کند، معماری نئوکلاسیک این مسجد زیبا را می‌تواند در کنار آب به تماشا بنشیند؛ مسجدی که بین سال‌های ۱۸۵۴ و ۱۸۵۶ به دستور سلطان عبدالمجید عثمانی ساخته شده است.

طراحان مسجد Garabet Amira Balyan و Nigogayos Balyan، پدر و پسر معمار ارمنی بودند که کاخ دلما باغچه و مسجد آن را نیز طراحی کرده بودند.

در استانبول دو مسجد قرن شانزدهمی به نام مسجد مهروماه سلطان وجود دارد

در استانبول دو مسجد قرن شانزدهمی به نام مسجد مهروماه سلطان وجود دارد؛ یکی در Edirnekapi و دیگری در Uskudar. برخی دلیل وجود این دو مسجد به یک نام را داستان عشق مخفی می‌دانند. داستان درباره عشق معمار مشهور، معمار سینان است که نتوانست عشق خود را به دختر سلطان سلیمان به نام «مهروماه سلطان» ابراز کند؛ مهروماه سلطان بعدا با رستم پاشا ازدواج کرد و معمار سینان ۲ مسجد برای انتقال پیام خود ساخت.

گفته می‌شود که خورشید بین مناره‌های یکی از این مساجد در بخش اروپایی طلوع می‌کند و ماه از تنها مناره مسجد دیگر در بخش آسیایی سربر می‌آورد و مفهوم اسم مهروماه را به نمایش می‌گذارد؛ مهروماه به معنی «خورشید و ماه» است.

مسجد شاکرین (Sakirin Mosque) نه تنها به‌خاطر طراحی مدرن، بلکه به دلیل تیم طراحی داخلی آن که سرپرستی آن را زینب فادیلی‌اوغلو (Zeynep Fadillioglu) را که یک زن است، بر عهده داشت، شهرت دارد. این مسجد به احترام دو خیر به نام‌های ابراهیم و سمیها شاکر ساخته شد. هم نمای خارجی و هم نمای داخلی مسجد دارای تزئینات زیبا هستند. لوسترهای آن هم به شکل قطره‌های آب است که از سقف آویزان است.

 

منبع : کجارو