بانک مرکزی: فعالیت در حوزه رمزارزها غیرمجاز است

بانک مرکزی: فعالیت در حوزه رمزارزها غیرمجاز است

بانک مرکزی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد طبق قانون پولی و بانکی کشور، تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت در انحصار بانک مرکزی قرار دارد و تشکيل و فعاليت اشخاص برای ايجاد و اداره‌ی شبکه‌ی پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری بلاک‌چین غيرمجاز است. همچنین در این بیانیه، نوشته شده است موضوع استخراج رمزارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است. در متن اطلاعیه آمده است:

با استناد به قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن) که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت را در انحصار بانک مرکزی قرار داده است، تأکید مجدد به فعالان حوزه‌ی پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه مورخ ۱۳۹۶.۱۰.۹ سی‌امین جلسه‌ی «شورای عالی مبارزه با پول‌شویی» درباره‌ی رمزارزها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارزها، موارد و نکات زیر را به آگاهی می‌رساند:

۱. انتشار رمزارز با پشتوانه‌ی ريال، طلا، فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است؛

۲. تشکيل و فعاليت اشخاص برای ايجاد و اداره‌ی شبکه‌ی پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره‌ی بلوک، از نظر اين بانک غيرمجاز محسوب می‌شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی را که با ناديده‌گرفتن مقررات به ایجاد و اداره‌ی شبکه اقدام يا نسبت به آن تبليغ می‌کنند، برای خود محفوظ می‌داند؛

۳. هرگونه ضرر و زيان ناشی از فعاليت براساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره‌ای بلوک و کسب‌و‌کارهای مرتبط با آن،‌ متوجه ناشر(ان)، ‌پذيرنده(گان) يا متعاملان آن است.

۴. موضوع استخراج رمزارزهای جهان‌ روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می‌شود.

منبع : زومیت