بهترین روش درس خواندن در امتحانات

بهترین روش درس خواندن در امتحانات + آماده شدن برای امتحانات

فصل امتحانات شروع شده و ممکن است دچار ترس از موفق نشدن در امتخانات شما را گرفتار کرده باشد ؛ ما در اینجا به شما کمک خواهیم نمود بهترین روش درس خواندن برای امتحانات را انجام دهید و اماده شوید برای موفقیت در امتحانات درسی …روشی کـه برای درس خواندن انتخاب می کنیم بسیار مهم اسـت زیرا می‌تواند بازدهی ما را از لحاظ ذهنی تحت تاثیر قرار دهد. یادتان می آید کـه چطور دوچرخه‌‌سواری را یاد گرفتید؟ احتمالاً یک نفر چند درس بـه شـما داد و یک عالمه تمرین کردید تا یاد بگیرید. این کـه یاد بگیرید چطور درس بخوانید هم همین طور اسـت.

هیچ کس وقتی بـه دنیا می آید درس خواندن را بلد نیست. باید چند مهارت درس خواندن را یاد بگیرید و انها را تمرین کنید.چراباید روی مهارت‌هاي‌ درس خواندنتان کار کنید؟ چون درس خواندن و یاد گرفتن درس‌ها برایتان آسان‌تر میشود، نمره‌هاي‌ بهتری میگیرید و آسان‌تر وارد دوران راهنمایی و دبیرستان می شوید.

بهترین روش درس خواندن در امتحانات + آماده شدن برای امتحانات

این جا شش قدم برای بهتر درس خواندن برایتان معرفی میکنیم:

1. در کلاس حواس تان را حسابی جمع کنید.
2. خوب یادداشت‌برداری کنید.
3. برای امتحان‌ها و پروژه‌ها از قبل برنامه‌ریزی کنید.
4. اگر کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، آن ها را تقسیم‌بندی کنید.
5. اگر خسته شدید کمک بگیرید.
6. شب‌ها خوب بخوابید.

حتما بخوانید: چگونه در امتحانات درسی موفق شویم ؟

1. توجه کنید: خوب درس خواندن از کلاس درس شروع میشود.

آیا میدانستید کـه حتی قبل از این کـه درس خواندن را شروع کنید، ان را شروع کرده بوده‌اید؟ منظورمان این اسـت کـه وقتی در کلاس حواس تان را جمع می کنید و از نکته‌ها خوب یادداشت‌برداری می کنید، درس خواندن و یاد گرفتنتان شروع شده اسـت.

آیا برای توجه کردن در کلاس مشکل دارید؟ آیا کنار کسی مینشینید کـه بلند حرف می زند؟ آیا دیدن تخته کلاس برایتان سخت اسـت؟ دقت کنید کـه حتما جای خوب و اسانی بنشینید و حواس تان حسابی بـه معلم باشد. هر مشکلی کـه برایتان سر کلاس پیش آمد کـه باعث شد نتوانید خوب توجه کنید بـه معلم یا والدینتان اطلاع دهید.

2. یادداشت‌برداری خوب = درس خواندن آسان‌تر

نمی دانید چطور باید نکته‌برداری کنید؟ با نوشتن نکته‌هاي‌ مهمی کـه معلم سر کلاس می گوید یا روی تخته مینویسد شروع کنید. بـه گزارش پارس ناز سعی کنید نوشته‌هایتان خوب و خوش‌خط باشد تا بعدا برای خواندن آن ها دچار مشکل نشوید. سعی کنید یادداشت‌ها، امتحان‌ها و جزوه‌هایتان را موضوع‌بندی کرده و مرتب نگه دارید.

بهترین روش درس خواندن در امتحانات + آماده شدن برای امتحانات

3. از قبل برنامه‌ریزی کنید.

این کـه تا سه‌شنبه شب صبر کنید تا برای امتحانی کـه روز چهارشنبه دارید درس بخوانید اصلاً فکر خوبی نیست. این کار باعث می شود نتوانید همه ی تلاشتان را بکنید. همه ی ما بعضی وقت‌ها تنبلی می کنیم. یکی از بهترین راه‌ها برای این کـه مطمئن شوید این اتفاق برای شـما نمی‌افتد این اسـت کـه از قبل برنامه‌ریزی کنید.

یک تقویم خوشکل بخرید و تاریخ امتحان‌ها و پروژه‌ها و تکالیفتان را روی ان علامت بزنید. بعد می توانید برنامه‌‌ریزی کنید کـه برای هرکدام چه مدت وقت بگذارید.

4. کارها را تقسیم‌بندی کنید.

وقتی درس‌هاي‌ زیادی دارید کـه باید بخوانید، میتوانید آن ها را تقسیم‌بندی کنید. مثلا فکر کنید کـه از 20 لغت امتحان دیکته دارید. بـه جای این کـه بـه همه ی کلمه‌ها یکدفعه‌اي فکر کنید، سعی کنید آن ها را بـه دسته‌هاي‌ 5 تایی تقسیم کنید و هر شب روی یک دسته انها کار کنید.

اگر چیزی را در نخستین تلاشتان بـه یاد نداشتید نگران نشوید. تمرین برای همین اسـت. هرچه روزهای بیشتری را برای دوره کردن چیزی وقت بگذارید، بهتر برایتان جا می‌افتد.یک راه دیگر برای تقسیم‌بندی این اسـت کـه سعی کنید بـه طور مرتب و همیشگی درس بخوانید و نه فقط شب امتحان. می توانید جزوه‌ها و کتاب‌هایتان را مدام مرور کنید.

هرشب چقدر باید درس بخوانید؟

معلمتان می توانید دراین زمینه کمکتان کند. بعضی از مغزها میتوانند فقط برای 45 دقیقه تمرکز کنند. پس اگر مدتی اسـت کـه روی چیزی تمرکز کرده اید و درس خوانده‌اید و دیگر تمرکز روی ان برایتان سخت شده، سعی کنید یک وقفه ایجاد کنید، کمی دور خانه قدم بزنید و باز سر درستان برگردید. فقط باید با وسوسه تماشای تلویزیون یا دست از درس خواندن کشیدن مبارزه کنید.

5. کمک بگیرید.

اگر درس را متوجه نشوید، نمی توانید خوب درس بخوانید. اگر درسی را هرچه میخوانید نمی‌فهمید از معلمتان بخواهید کـه برایتان توضیح دهد. با نگاه کردن بـه جزوه‌هایتان متوجه میشوید کـه درسی را می‌فهمید یا نه. اگر نفهمیدید حتما از معلم بخواهید کـه ان را دوباره برایتان توضیح دهد. اگر وقتی در خانه هستید در درسی اشکال داشتید هم میتوانید از پدر یا مادرتان بخواهید کـه کمکتان کنند.

6. خوب بخوابید.

فردا امتحان دارید و برنامه درس خواندتان را هم دنبال کرده اید. اما یکدفعه یک چیزی را بـه یاد نمی‌آورید، حتی این کـه 2 + 2 چند می شود! نترسید. مغزتان برای این کـه اطلاعاتی کـه بـه ان داده‌اید را هضم کند بـه زمان نیاز دارد. سعی کنید شب خوب بخوابید و خواهید دید کـه صبح کـه از خواب بیدار شدید همه ی چیز را دوباره بـه یاد آورده‌اید.

بهترین روش درس خواندن در امتحانات + آماده شدن برای امتحانات

آماده شدن برای امتحانات
فشار و استرس در طول امتحانات، گاهی مغز را دچار اختلال و بحران می‌کند . عدم توانایی در تمرکز، درک و جذب اطلاعات و یادگیری مطالب را دشوار میکند. برای ان کـه بتوانید ذهنی کارآمد داشته باشید ؛ داشتن دو قابلیت حائز اهمیت اسـت:

1. بتوانید اطلاعات را بـه اسانی بـه ذهن بسپارید.
2. بتوانید اطلاعات را بـه مدت زیاد در حافظه نگه دارید.

برای بالا بردن توانایی حافظه ؛ باید ان را پرورش دهید

مغز با فعالیت هاي‌ بیشتر در حالت تمرین باقی میماند. فردی کـه از مغز خود اصلا استفاده نمیکند ؛ یا ان را کمتر بـه کار می‌گیرد ؛ باید بداند کـه ذهن او ضعیف خواهد شد. پس اگر می‌خواهید حافظه خوبی داشته باشید ؛ باید ذهن خودرا پرورش دهید.

برای داشتن ذهن و حافظه قوی ؛ عوامل اختلال آفرین را از میان بردارید

شـما می توانید در طول امتحانات ؛ تعداد زیادی از عوامل بـه وجود آورنده اختلال و عوامل مخل در یادگیری را از میان بردارید، عواملی هم چون موسیقی یا برنامه هاي‌ رادیویی، تلفن هاي‌ طولانی یا سر و صداهای مزاحم دیگر. رادیو را خاموش کنید، پیغام گیر تلفن خودرا روشن کنید ؛ بعد مطالعه را شروع کنید. البته بر خلاف انتظار ،تمرکز در محیط بسیار آرام چندان ممکن نیست.

محیط فعال و دارای انرژی نسبت

هیچ کس نمی‌تواند ساعت ها بدون وقفه بـه آموختن بپردازد. شـما زمانی بـه بهترین نتایج میرسید کـه طبق یک برنامه زمانی معین عمل کنید. دوره یادگیری و مرور دروس ؛ تکرار اول، زمان استراحت، تکرار دوم، دوره یادگیری جدید و…

بـه محیط بی حرکت و ساکت بـه افزایش تمرکز و ارتقای فعالیت یادگیری بیشتر کمک می‌کند. صحبت با خود موقع یادگیری میتواند یادگیری را موثر تر کند. منظور از حرف زدن با خود استفاده از کلماتی نظیر ” اوکی” ؛ “عالی” ؛ ” حالا شد” و یا ” همین جوری درسته” و … اسـت.

بهترین روش درس خواندن در امتحانات + آماده شدن برای امتحانات

یک برنامه منظم را پیش بگیرید

شـما می توانید با در پیش گرفتن یک برنامه یادگیری ثابت، اثرات عاداتی در خود ایجاد کنید. اگر هر کار خودرا در زمانی معین و طبق یک برنامه یادگیری انجام دهید، بـه زودی بـه ان عادت می کنید. بـه خاطر داشته باشید کـه اگر یادگیری نباشد، احساس کسالت و سستی بـه انسان دست می‌دهد. از برنامه تمرینی یک سنت کوچک بسازید.

خودرا بـه استراحت هاي‌ کوتاه مدت و برنامه هاي‌ کارساز عادت دهید

هیچ کس نمیتواند ساعت ها بدون وقفه بـه آموختن بپردازد. شـما زمانی بـه بهترین نتایج میرسید کـه طبق یک برنامه زمانی معین عمل کنید. دوره یادگیری و مرور دروس ؛ تکرار اول، زمان استراحت، تکرار دوم، دوره یادگیری جدید و… مقدار زمانِ دوره یادگیری و پیگیری آموزشی و زمان هاي‌ استراحت بستگی

بـه میزان برنامه روزانه و قوت شـما دارد. زمان برنامه امروز خودرا طبق تجربه روزهای قبل تصحیح کنید ؛ اما در هرحال قبل از نود دقیقه یادگیری ؛ باید در هر شرایطی یک زمان استراحت 15 تا 20 دقیقه اي برای خود درنظر بگیرید. توجه داشته باشید کـه مرحله تمرینات و مرور دروس و تجدید قوا را کاملا از هم جدا کنید

مواد آموزشی را بـه اجزای کوچک تقسیم کنید

بهتر اسـت مطالب را بـه اجزای کوچک بیشتری تقسیم کنید و ان ها یاد بگیرید و تکرار کنید ؛ چون بـه این شیوه سریعتر می آموزید.

در فرآیند یادگیری، مطالب تقسیم شده رابا خود تکرار کنید

اگرهر بار مقدار بسیار زیادی از مطالب را فرا می گیرید متوجه می شوید کـه بـه هنگام تکرار، بیشتر ان ها را فراموش کرده اید، تردید نکنید کـه اجزای آموزش شـما بیش از حد بزرگ اسـت. دراین صورت بی جهت قرار از کف می‌دهید و عصبی می شوید. اما می توانید با کوچک کردن اجزای آموزشی در یادگیری موفق شوید،

با گام هایي کوچکتر و بـه تعداد زیاد تر ؛ موفقیت بیشتری بـه دست می آورید و ان گاه خودرا تحسین می کنید. دراین صورت شـما از خود و برنامه ریزی و نحوه استفاده از منابع و کتب درسی خشنود می شوید ؛ خلق و خوی بهتری پیدا می کنید و بدین سبب موفقیت شـما در یادگیری ؛ افزایش خواهد یافت.

منبع : تالاب